The 2020 Tournament

C19 It is with great disappointment and sadness that the Executive Officers of the Sandilands and Sutton-on-Sea Tennis Tournament committee have reluctantly taken the decision to cancel this year's event due to take place on Monday August 3rd to Friday August 7th.
 
The decision has not been taken lightly, but the health and well-being of everyone involved, and the residents of Sandilands and Sutton on Sea, is the Tournament committee's top priority.
 
We have been closely monitoring the coronavirus (Covid-19) outbreak and based on advice and information issued by the Government and the Lawn Tennis Association (LTA) we felt that we had no option but to cancel the tournament for this year.
 
We are aware of course that many people rent accommodation for the 1st week of August and we hope that making an early decision will allow them to make alternate plans.
 
The Tournament committee would like to take this opportunity to say that we hope that you and your families are safe and well at this difficult time, and we hope to see you all in 2021 when the tournament will start on Monday 2nd August.


 
Tim Strawson
Chairman

The 2019 Tournament

Winners & Runners Up

 

U10 Girls Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Runner Up

Olivia Harvey

U12 Girls Singles

Sponsored by Geoff Sleight

 

Winner

Penny Vincent

U12 Girls Singles

Sponsored by Geoff Sleight

 

Runner Up

Briony Boston

U12 Boys Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Winner

Freddie Nelstrop

U12 Boys Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Runner Up

Stanley Haryott

U14 Girls Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Runner Up

Jemima Philips

U14 Boys Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Winner

Albert Buckley

U16 Girls Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Winner

Jessica Dyson

U16 Girls Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Runner Up

Lizzy Regis

U18 Mixed Doubles

Sponsored by Cyden Homes Ltd.

 

Winners

Henry Haryott & Lucy Wattam

U18 Mixed Doubles

Sponsored by Cyden Homes Ltd.

 

Runners Up

Sam Garbutt & Poppy Buckley

Ladies Singles

Sponsored by: Let us know if you would like to sponsor this event!

 

Runner Up

Eleanor Dyson

Mens Singles

Sponsored by The Blacksmith's Arms at Rothwell

 

Winner

Joshua Elliott

Mens Singles

Sponsored by The Blacksmith's Arms at Rothwell

 

Runner Up

Sam Hanson

Ladies Doubles

Lincolnshire Poacher Cheese

 

Winners

Sally Dunnett & Suzanne Dunning

Ladies Doubles

Lincolnshire Poacher Cheese

 

Runners Up

Alice Haxby & Joey Palfreyman

Mens Doubles

Sponsored by CLS Civil Engineering Ltd.

 

Winners

Sam Jones & Richard Hewitt

Mens Doubles

Sponsored by CLS Civil Engineering Ltd.

 

Runners Up

Jim McDonald & Tim Jones

Mixed Doubles

Sponsored by Clark Weightman Ltd.

 

Winners

Jo Betts & Sam Hanson

Mixed Doubles

Sponsored by Clark Weightman Ltd.

 

Runners Up

Helen Appleby & Tim Jones

Married Couples

Sponsored by Alfred Enderby Ltd.

 

Winners

John & Wendy Harrison

Married Couples

Sponsored by Alfred Enderby Ltd.

 

Runners Up

Jenny Salmon & Henry Salmon

Family Cup

Sponsored by Thompson & Richardson Ltd.

 

Winners

Eleanor Dyson & James Stevenson

Family Cup

Sponsored by Thompson & Richardson Ltd.

 

Runners Up

Henry Salmon & Joanna Betts

Fellowship Award

Marilyn Palfreyman

Fellowship Award

Marilyn Palfreyman

Prizes Presented By Mike Garrs